ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ Α΄ΚΑΙ Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ 2017

0
340

mpala-terma-goal-dixtya-960x460ΠΕΡΑΣΕ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΠΡΕΒΕΖΑ O ΠΑΝΛΕΥΚΑΔΙΟΣ

Το Σάββατο στο γήπεδο Αθανασία Τζουμελέκα στην Πρέβεζα, όπου και διεξήχθη το κατ’ ευφημισμόν ντέρμπι μεταξύ του πρωτοπόρου Πανλευκάδιου και του ιστορικού ΠΑΣ, το τσουχτερό κρύο που επικρατούσε καθώς και η κακή εικόνα των γηπεδούχων με τα χίλια προβλήματα, ανάγκασε πολλούς φιλάθλους Πρεβεζάνους που πήγαν στο γήπεδο, να αποχωρήσουν πρόωρα.

Κακό ποδόσφαιρο παίχθηκε στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ευκαιρίες, αλλά να πετυχαίνουν το γκολ μόλις στο τελευταίο λεπτό με κεφαλιά του φορ Τσομπάϊ, μετά από σέντρα του Κοκκόλη.

Είχαν προηγηθεί δύο δοκάρια μετά από σουτ των Τριάντου και Φλούδα, όπως και δύο μεγάλες ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Κούτσικο.

Στην επανάληψη, το ματς εξελίχθηκε σε ένα μονόλογο για τους Ταύρους, οι οποίοι πέτυχαν άλλα τρία γκολ.

Η αρχή έγινε στο 46΄όταν ο Κώστας Μπρούβας με σουτ από το ύψος της περιοχής παραβίασε δεύτερη φορά την εστία του Παπαβασιλείου.

Στο 55΄δεν άργησε να έρθει και το 0-3 με τον Τσομπάϊ και πάλι, ο οποίος πλάσαρε από κοντά μετά από ασίστ του Κοκκόλη.

Στο εβδομήντα, ο Δημουλιάς προσπάθησε από μακριά να κρεμάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά  η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Τριάντος στην επαναφορά της με δυνατό σουτ από κοντά έγραψε το τελικό 0-4.

ΣΥΝΘΕΣΗ
Κότσης , Στεριώτης, Σπανός, Βλάχος, Τριάντος, Φλούδας, Κοκόλης , Μπρούβας, Τσομπάι, Κούτσικος , Δημουλιάς.

ΠΑΡΓΑ-ΚΑΡΥΑ 3-2

Άτυχη στάθηκε η Καρυά το Σάββατο στην Πάργα, όπου και αντιμετώπισε τον Απόλλωνα, αφού για ένα ακόμη παιχνίδι παρά την καλή της εμφάνιση και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, τελικά δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν στο σκορ νωρίς στο παιχνίδι, αλλά η συνέχεια έκρυβε εκπλήξεις γι’ αυτούς.

Οι παίχτες του Αλέξη Βλασσόπουλου, σε μια ακόμη ισχυρή έδρα έδειξαν τις μεγάλες τους φετινές δυνατότητες και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 28΄με τον Παναγιώτη Μονόλιθο.

Πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο ο Απόλλωνας έμεινε με 10 παίχτες και τα πράγματα έδειξαν να ανατρέπονται πλήρως.

Στην επανάληψη ο Νίκος Σταματέλος στο 55΄με υπέροχη προσπάθεια, πάγωσε περισσότερο το ήδη παγωμένο από το χιόνι γήπεδο της Πάργας, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 1-2.

Οι γηπεδούχοι πάντως έδειξαν χαρακτήρα και δέκα λεπτά αργότερα παρά το γεγονός ότι έπαιζαν με παίχτη λιγότερο έφτασαν στην ισοφάριση.

Στο 75΄με δύο απανωτές κίτρινες, αποβλήθηκε για τα Λιοντάρια ο Μάκης Μπουρσινός και επήλθε αριθμητική ισορροπία στον αγωνιστικό χώρο.

Το τελικό 3-2 ήρθε κάπως φυσιολογικά στο 85΄για τους γηπεδούχους κι εκεί τελείωσαν όλα για την Καρυά.

ΤΡΙΑΡΑ Ο ΛΟΥΡΟΣ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΕΤΡΟ

Με κατεβασμένα τα χέρια δέχθηκε την ήττα με 3-0 ο Άγιος Πέτρος στην αναμέτρηση του Σαββάτου στον Λούρο με αντίπαλο τον τοπικό Θρίαμβο, ο οποίος με τις μεταγραφές των αδερφών Κολιού και του στόπερ Πάνου, παρουσιάσθηκε πολύ ανεβασμένος σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια του πριν τις γιορτές.

Αντίθετα η ομάδα του κόουτς Μιμίκου, που παρουσιάσθηκε αποδυναμωμένη λόγω της φυγής Σπανού και Καταγή και της απουσίας του φορ Ζακυνθινού, δεν μπόρεσε να φέρει αντίσταση στους γηπεδούχους και το τελικό σκορ κρίνεται απολύτως φυσιολογικό.

Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΠΕΝΤΕ ΑΣΤΕΡΩΝ

Μια ακόμη επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε την Κυριακή στο Νυδρί ο Οδυσσέας και πέτυχε εύκολη νίκη με 5-1 με αντίπαλο τον Ερμή Καναλίου.

Οι Εφοπλιστές χωρίς τον Σάββα Γαζή στην σύνθεσή τους και τον άλλο σκόρερ Γιάννη Γαζή να μένει άσφαιρος, κατάφεραν να πετύχουν πέντε γκολ, με τον Ταξιαρχιώτη να κάνει την αρχή και να πετυχαίνει δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Γιάννης Καρτάνος, ο Φάνης Θειακός και ο Βαλάντης Κατωπόδης πέτυχαν από ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ακολουθεί δύσκολο παιχνίδι για την ομάδα του Γιώργου Κονιδάρη, αφού την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει την Αναγέννηση στο κλουβί των Τσουκαλάδων.

ΣΦΑΚΙΩΤΕΣ-ΤΣΟΥΚΑΛΑΔΕΣ 5-0

Επιτέλους νίκη για την ομάδα των Εξαρχείων, η οποία αντιμετώπισε την Αναγέννηση Τσουκαλάδων στο ουδέτερο γήπεδο της Παλαίρου και την φιλοδώρησε με πέντε γκολ συνολικά.

Προερχόμενη από συνεχόμενες ήττες το τελευταίο διάστημα, η ομάδα του Βαγγέλη Μάλφα πέταγε φωτιές στον αγωνιστικό χώρο και σκόρπισε κυριολεκτικά στους πέντε ανέμους την αρμάδα του Κώστα Κουντούρη.

Ο φορ Αντώνης Λάζαρης που άνοιξε και το σκορ για τους τυπικά γηπεδούχους, αποχώρησε τραυματίας στο δεύτερο ημίχρονο και εκφράζονται φόβοι, ότι έχει υποστεί ζημιά που θα τον κρατήσει έξω αρκετό διάστημα.

Τρία ακόμη γκολ πέτυχαν οι νεαροί Σφακισάνοι Λευτέρης Λάζαρης, Πέτρος Σκιαδαρέσης και Σταματίου, ενώ γκολ πέτυχε και ο Ζιάκας.

Απογοητευτική εμφάνιση για τους κόκκινους, που έδειχναν σε ανοδική πορεία το τελευταίο διάστημα.